Ścieżki rozwoju część I - Pełnia. Pracownia Rozwoju Osobistego

Ścieżki rozwoju część I

 

Ile razy zdarzyło się Wam słyszeć od kogoś: „Nic na to nie poradzę, taki mam charakter”. Ile razy sami używaliście tego zdania jako argumentu bądź usprawiedliwienia dla swoich zachowań?
Wrodzone czy stworzone?

Przekonanie, że na pewne nasze cechy czy skłonności nie mamy żadnego wpływu, bywa równie wygodne co bolesne. Wygodne, bo pozwala uniknąć wysiłku i lęku związanego ze zmianą. Bolesne, bo często powoduje poczucie bezradności, bezsilności i dyskomfortu.
Mam to w genach

Naukowcy w większości zgadzają się z poglądem, że na to, jacy jesteśmy, wpływ mają zarówno geny, jak i środowisko, w którym wzrastamy.

To, co otrzymujemy w spadku po przodkach, kształtuje nasz temperament, który przejawia się w sposobie, w jaki reagujemy na świat zewnętrzny. Wpływa on na poziom naszej aktywności, na zdolności adaptacyjne, wrażliwość na bodźce, emocjonalność, skłonność do określonego nastroju.

Natomiast środowisko, w którym wzrastamy, wyposaża nas w zestaw wzorców zachowań, przekonań o sobie i o świecie, uczy, jak i które emocje wyrażać, jak wypełniać role społeczne. To alfabet, którym później będziemy pisali własną historię.

Wchodząc w dorosłość, zaczynamy więc z walizką wypchaną genami i spadkiem po rodzicach. Na szczęście żaden z tych czynników nie jest wyrokiem uniemożliwiającym zmianę. Psychologowie humanistyczni zakładają, że każdy z nas ma potencjał do rozwoju i zdolność do zmiany. Posiadamy wszystko, czego potrzebujemy, aby żyć w satysfakcjonujący i szczęśliwy sposób. Pracując z ludźmi, obserwuję, jak praca z ograniczeniami, trudnymi doświadczeniami, bądź usztywnionym systemem przekonań staje się podstawą do odkrywania swoich zasobów i nauką korzystania z nich.
Zmieniać… nie zmieniać… Oto jest pytanie?

Czy często myślisz o zmianie? Planujesz ją bądź fantazjujesz, jak wyglądałoby Twoje życie, gdybyś zdecydowała inaczej? Znaczna część z nas idzie przez życie dość wąską ścieżką, opierając się na tym, co znane, i działając w zakresie możliwości, jakie sobie przypisuje. Nawet jeśli sytuacja, w jakiej jesteśmy nas nie satysfakcjonuje, a czasem wręcz boli, to pozorne poczucie bezpieczeństwa wynikające z tego, że już wiemy, jak się w takich warunkach zachowywać, powoduje, że nie decydujemy się na zmianę. Wykształcamy mechanizmy pomagające nam przetrwać w danej sytuacji i umieszczamy odpowiedzialność za to, co się dzieje, poza sobą. Pozostajemy w nudnych, nieszczęśliwych związkach, myśląc, że gdyby tylko nasz partner się zmienił, to wszystko byłoby inaczej. Pracujemy przez lata w tej samej firmie, choć nie daje nam szansy na rozwój, a sposób traktowania pracowników jest daleki od naszych zasad etycznych, tłumacząc to trudną sytuacją na rynku pracy. Bierzemy na siebie zbyt dużo obowiązków, bo przecież nikt nie zrobi tego tak dobrze jak my. Znajdujemy mnóstwo powodów, które mają nas ustrzec przed niepewnością i ryzykiem nowego, przed konfrontacją z własnymi ograniczeniami i emocjami.

Zdarza się jednak, że sytuacja staje się tak dotkliwa, że decydujemy się na poszerzenie utartej ścieżki naszego życia. Zmiana zaczyna się od doświadczenia niewygody i wzięcia odpowiedzialności za sytuację, w jakiej się znaleźliśmy. Zaczyna się od porzucenia bezpiecznej strefy, w której wiemy, jak reagować i z dużym prawdopodobieństwem możemy przewidzieć, co się wydarzy. To trudne, początkowo często nieprzyjemne, jednak wielu z nas decyduje się na ten wysiłek. Na szczęście nie musimy pokonywać tych trudności samotnie.

Wsparcie w drodze

Możliwość korzystania z terapii, warsztatów, grup wsparcia i coachingu wspiera zmianę osobistą, znacznie ułatwia i przyspiesza jej proces. Od lat w Polsce wzrasta zainteresowanie wszelkimi formami rozwoju osobistego. Poszerza się oferta warsztatów, w księgarniach coraz więcej książek dotyczących pracy nad sobą, a w internecie znaleźć można mnóstwo portali, forów i blogów poświęconych psychologii i rozwojowi. Zmienia się również powoli nastawienie społeczne, terapia przestaje być wstydliwym tematem, pojawiają się kampanie społeczne dotyczące depresji, uzależnień, chorób psychicznych. Szykując się na zmiany, warto wesprzeć się doświadczeniem i wiedzą innych.

W kilku następnych odsłonach przyjrzymy się różnym ścieżkom rozwoju, które pomogą nam żyć z coraz większą satysfakcją, zadowoleniem i w zgodzie z samym sobą.

Script logo